Mermer eski çağlardan beri kullanılan, Milattan önceki devirlerde inşa edilmiş.

Mermer eski çağlardan beri kullanılan, Milattan önceki devirlerde inşa edilmiş birçok eserde rastlanan yerini hiç bir doğal malzemenin tutamayacağı inşaat sektörü ve mimari tasarım sektörü için vazgeçilmez bir malzemedir.

 

Ne üretiyoruz, Ne yapıyoruz…


Mermer eski çağlardan beri kullanılan, Milattan önceki devirlerde inşa edilmiş birçok eserde rastlanan yerini hiç bir doğal malzemenin tutamayacağı inşaat sektörü ve mimari tasarım sektörü için vazgeçilmez bir malzemedir.

Fakat kullanım olarak vazgeçilmeyecek bu doğal malzemenin kendi içinde bir takım zorlukları vardır. Bu zorluklardan dolayı inşaat sektör kendi içinde doğal taşa benzeyen, endüstriyel ürünleri ortaya çıkardı. Fakat bu kopya üretimler hiç bir zaman doğal taşın yerini tutmadı ve bulunduğu mekâna doğal taş kadar değer katmadı. Bu sebepten yapı sektörü Hafif, sağlam, dayanaklı, mermer panellerin üretimine ihtiyaç duyulmuştur. Yaşanan bu zorluklar, mermeri, kendisinden daha sağlam teknolojik başka bir malzeme ile lamine edilmesi zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır.

Hafif
Lamina Stone panellerin ağrılığı 15 kg/m2 dir. 2cm kalınlığındaki Klasik mermere göre 4 kat daha hafiftir. Bu kadar hafif olan bir ürünün, kullanım alanları artmakta, nakliye maliyetlerini azaltmaktadır. Sağlam
Lamina Stone, İnce doğal taş katmanlarını ,Alüminyum Honeycomb, Fiberglass, Seramik, cam gibi destekleyici malzemeler ile , özel laminasyon kimyasalları kullanarak birbirine bağlar. Bu kombinasyon çok güçlü mermer panel halini alır. Buna karşın, klasik mermer minimum darbelere bile dayanamaz. Bu doğal kusur, mermer uygulamalarda başarısızlığa sebep olmaktadır. Özellikle yüksek katlı binalarda, dış cephe kaplamalarında, sismik hareketliliğin olduğu bölgelerde sorunlara neden olabilmektedir.

Darbeye karşı dayanıklı
Klasik mermer çok düşük darbelere karşı bile oldukça zayıfır. Bu onun doğal özelliğidir. Fakat Lamina Stone paneller sağlam malzemeler ile lamine edildiği için, düşey ve yatay darbelere karşı dayanıklıdır.

Hava Koşullarına Dayanaklı
Doğal taşın jeolojik oluşumu sırasında yapısında meydana gelen kılcal göz ile ayrıt edilemeyen çatlaklar mevcuttur. Özellikle kış koşullarında dış cephe kaplaması olarak kullanıldığında, bu çatlaklarının arasına giren suyun donması neticesinde mevcut çatlarında büyümesi, taşın yüzeyin kirlenmesi, yeşermesi gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.
Fakat Lamina Stone’da bu sorunların yok, çünkü laminasyon esnasında derinlemesine kadar işleyen kimyasallardan ve destekleyici malzemesinin su geçirimsiz olmasından dolayıdır.

Hızlı Montaj
Standart mermere göre oldukça hafif olan Lamina Stone Paneller klasik mermer montaj yöntemleri kullanılarak montajları yapılmaz. Alümimyum veya paslanmaz montaj elemanları fabrika ortamında mermer panellerin arkalarına uygun yöntemlerle önceden takılır. Klasik mermer montajına göre %70 avantaj sağlanır. Ayrıca Lamina Stone Paneller, hafif oldukları için, bir yerden diğer yere transferi oldukça kolaydır. Ağrı ekipmanlara ihtiyaç duyulmaz.